hakkımızda

Kentsel Dönüşüm Nedİr?

Sosyal Medyada çokça yer alan Kentsel Dönüşüm aslında yeni yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanundur. Kanunun adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’ nin neresinde olursanız olun (mezra, köy, kasaba, ilçe, şehir) eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, deprem riskli, yıkıldı - yıkılacak durumdaki evinizi, işyerinizi bu kanun ile Devletin sağlamış olduğu kentsel dönüşüm kredisi, kira yardımı, belediye harç - vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapabilirsiniz. Adapazarı, Yalova, Van Depremleri; çarpık, denetimsiz kentleşmenin bize nelere mal olacağını bir kez daha hatırlattı. Maalesef sadece Adapazarı, Yalova, Van değil Türkiye’ nin bel kemiği İstanbul, İzmir başta olmak üzere tüm şehirlerimizdeki binalarımız Afet ve Depremlere karşı dayanıksız. Afetlerde yitirilen Can Kaybı sıralamasında ise Dünya üçüncüsüyüz. Bu gerçeği kabullenip Kentsel Dönüşüm ile kendi evlerimizi başka alanlara kaydırılma korkusu yaşamadan yeniden inşaa edebilir veya güçlendirebliriz.

Kentsel Dönüşümden Nasıl Yararlanırım?

Eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız, depremlerde hasar görmüş evinizi; VAN depreminden sonra yürürlüğe girmiş 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun (Kentsel Dönüşüm Kanunu) ile yeniden inşaa edebilirsiniz. Kentsel Dönüşüm; YETKİLİLER’ in de belirttiği gibi vatandaş talebi ile gerçekleşmektedir. Kentsel dönüşümden yararlanabilmeniz için binadan bir kişinin tapu, nüfus cüzdanı, tapudan alınmış TAKYİDAT, Emlak Vergi Beyannamesi ile Bakanlıkça Lisanslandırılmış KASAPOĞLU İNŞAAT KENTSEL DÖNÜŞÜM’ e başvuruda bulunması yeterli. KASAPOĞLU İNŞAAT KENTSEL DÖNÜŞÜM Binanızda gerekli teknik incelemeleri yaparak ve Binanız için Deprem Risk Raporunu hazırlayacaktır. Raporun İdareden onayın ile İdare binanın Tapu kaydına Risklidir Şerhi koyar. Şerh yazısının bir örneği tüm kat maliklerine gitmektedir ve dileyen malik 15 gün içinde ilgili İdareye; Deprem Risk Raporu için itirazda bulunabilir. Üniversite hocalarından oluşmuş İtiraz Komisyonu; hazırlanmış Raporu inceler ve son kararını verir. Eğer komisyon kararı da binanın Riskli olduğu yönünde olur ise binanız Kentsel Dönüşüm kapsamına girer. Yukarıda anlattığım 1nci aşama ile Binanız Resmi olarak Kentsel Dönüşüme kapsamında RİSKLİ bir BİNADIR. Bu süreç yaklaşık 1,5 ay ila 2 ay sürmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR


-Tüm gecekondu, kaçak binalar ile kat irtifaklı yada iskanlı binalar kentsel dönüşümden yararlanabilir.
-Binadan bir kişinin talebi ile deprem risk raporu alınarak Kentsel Dönüşüm kapsamına girilir.
-Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binada 2/3 çoğunluk bina için tüm kararları alabilir.
-Eviniz deprem dayanıklı hale gelecek
-Yenilenen Evinizin değeri en az 1,5 kat artacak
-Muhtemel bir depremde evinizde güvenle oturabileceksiniz. Deprem sizin için kabus olmaktan çıkacak.
-Geleceğiniz çocuklarınıza daha güvenli, daha değerli yaşanabilir bir ev ve çevre bırakacaksınız.
-Yeni binanızda; ısı, su, ses yalıtımı yapılacağından ısınma ve diğer sabit giderlerinizde ciddi oranda düşüş olacak.
-Mülkünüzün ömrünü en az 60 yıl daha uzatmış olacaksınız.
-Ev sahipleri çok uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi kullanarak evlerini yenilemiş olacaklar.
-Kiracılar da uygun kentsel dönüşüm kredisi ile ev sahibi olabilecekler.
-Kentsel dönüşüm ile kendi evinizi, aynı yerinde, kendi talebiniz, kendi seçtiğiniz müteahhit ile kendiniz yenileyeceksiniz.